Logo firmy Sygnum.pl

Działalność nierejestrowana nie zawsze zwalnia z podatku VAT

Działalność nierejestrowana to prostszy sposób na prowadzenie firmy, który pozwala uniknąć odprowadzania składek czy prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie oznacza jednak automatycznie zwolnienia z podatku VAT. Dowiedz się, w jakich sytuacjach musisz płacić VAT przy działalności nierejestrowanej.

Spis treści

  1. Najważniejsze wnioski
  2. Działalność nierejestrowana – nie ma zwolnienia z automatu
  3. Działalność nierejestrowana – Kiedy trzeba rozliczać VAT?

Działalność nierejestrowana – nie ma zwolnienia z automatu

Przedsiębiorcy decydują się na działalność nierejestrowaną, gdy chcą wypróbować model biznesowy lub gdy dana działalność nie generuje sporych przychodów. Nie trzeba rejestrować firmy w CEIDG, gdy miesięczne przychody wynoszą do 2700 zł (limit obowiązujący od lipca do grudnia tego roku, to jest 75% minimalnego wynagrodzenia). Nie zawsze jednak brak konieczności zakładania działalności, odprowadzania składek czy prowadzenia ksiąg oznacza brak obowiązku płacenia podatku VAT. Działalność nierejestrowana nie jest z automatu zwolniona z VAT-u. Wszystko zależy od okoliczności prowadzenia biznesu.

Kluczowe jest właściwe zrozumienie przepisów prawnych

Kluczowe jest właściwe zrozumienie przepisów prawnych i regularne monitorowanie obrotów, tak by ewentualnie móc zarejestrować firmę i prowadzić rachunki. Niedopełnienie obowiązku płacenia VAT-u może oznaczać poważne konsekwencje finansowe i prawne.

Działalność nierejestrowana – Kiedy trzeba rozliczać VAT?

Kwestia płacenia lub nie podatku od towarów i usług (VAT) w ramach działalności nierejestrowanej została podjęta w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w ramach odpowiedź na pytanie zadane przez podatnika. Z interpretacji z dnia 13 października 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.519.2023.2.MSU, wynika, że nie każda działalność jest automatycznie zwolniona z podatku VAT. Jeśli wystąpią konkretne okoliczności, to podatek VAT trzeba będzie opłacać. Chodzi o następujące sytuacje:

  • Przedsiębiorca prowadzący działalność nierejestrowaną sprzedaje towary lub usługi objęte stawką VAT. Musi wtedy naliczać i odprowadzać ten podatek, chyba że kwalifikuje się do skorzystania ze zwolnień, np. na podstawie progu obrotowego czy w związku ze specyfiką świadczonych usług.
  • Przedsiębiorca wystawia faktury VAT dla swoich klientów. Wtedy musi je prawidłowo rozliczyć, nawet gdy ma działalność nierejestrowaną. Jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży i nabyć oraz składania odpowiednich deklaracji podatkowych.
  • Działalność nierejestrowana jest prowadzona w sposób ciągły i ma charakter profesjonalny (czyli nie jest okazjonalnym zarobkiem czy sporadyczną działalnością). W takiej sytuacji obowiązki podatkowe dotyczące VAT są takie same, jak w przypadku zarejestrowanych firm.

Często zadawane pytania

1. Czy prowadzenie działalności nierejestrowanej oznacza automatycznie zwolnienie z podatku VAT?

Nie, działalność nierejestrowana nie zwalnia automatycznie z podatku VAT.

2. Jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku płacenia VAT-u przy działalności nierejestrowanej?

Niedopełnienie obowiązku płacenia VAT-u może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawny.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Baza Wiedzy